Install Steam
sign in
|
language
简体中文 (Simplified Chinese)
繁體中文 (Traditional Chinese)
日本語 (Japanese)
한국어 (Korean)
ไทย (Thai)
Bahasa Indonesia (Indonesian)
Bahasa Melayu (Malay) BETA
Български (Bulgarian)
Čeština (Czech)
Dansk (Danish)
Deutsch (German)
Español - España (Spanish - Spain)
Español - Latinoamérica (Spanish - Latin America)
Ελληνικά (Greek)
Français (French)
Italiano (Italian)
Magyar (Hungarian)
Nederlands (Dutch)
Norsk (Norwegian)
Polski (Polish)
Português (Portuguese - Portugal)
Português - Brasil (Portuguese - Brazil)
Română (Romanian)
Русский (Russian)
Suomi (Finnish)
Svenska (Swedish)
Türkçe (Turkish)
Tiếng Việt (Vietnamese)
Українська (Ukrainian)
Report a translation problem

___________________________######_________
___________________________######_________
____________________________####__________
_____________________________##___________
___________________________######_________
__________________________#######_________
__####__________________#########_________
_######________________###_######_________
_######_______________###__######_________
__####_______________###___######_________
_____##################____######_________
_____#####-VOLVO-INCOMING-#######_________
______#################____######_________
_______###_______#####_____######_________
______###_______#####______######_________
_____###________#####______######_________
#######_________##########_##############__
___________________________________________
dodaj mnie do znaj prosze, musze ci cos zapytac
nie kumam czm, ale nie moge cie dodac z maina
dodaj do znaj prosze, mam pytanie
nwm dlaczego, ale nie moge dodac z maina
⣿⡇⣾⣿⣿⣿⣿⡧⠈⣀⣹⣿⣿⣦⣰⣿⣿⣿⣿⣿⡇⣿
⣿⡇⢿⣿⣿⣿⣿⣶⣶⣶⣶⣾⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡇⣿
⣿⣇⢸⣿⡿⠿⠿⠿⠿⣿⣿⣿⣿⠿⠟⠛⠛⢻⣿⣿⢁⣿
⡿⠿⠄⠻⡖⢰⡆⠀⠀⢸⣿⣿⡇⠀⠀⢸⡆⢹⠋⠁⠚⣿
⣷⡀⠲⣶⡇⢺⣷⡀⢀⡾⠿⣿⣷⣀⣀⣾⠇⣸⡿⠋⣰⣿
⣿⣿⢁⣦⣀⣡⣿⣿⡿⠿⠛⠻⠟⢻⣿⣥⣀⣽⣷⡌⢻⣿
⣿⣿⣬⣭⣌⡙⠛⠿⣷⣶⣾⣿⣿⣿⠛⢛⣀⣬⣥⣤⣼⣿
⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣄⠒⢶⣾⣿⣿⣿⣿⣧⡈⢿⣿⣿⣿⣿⣿
⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡏⠐⢻⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣧⠘⣿⣿⣿⣿⣿
⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠃⣼⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡇⢻⣿⣿⣿⣿
Mianowicie przebywam aktualnie w pensjonacie Bekas (u nas, stać cię na mazury)
A papieru toaletowego tu nie było...
⠀⠀⠀⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣦⣶⣾⣿⡇
⠀⡀⠀⣼⠛⡛⢿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⡟⠀⠀⢀⣤⣤⡀⠀⣀⡀
⠀⠣⡀⣿⣄⠣⠃⢻⣿⡿⢛⢛⠻⣿⠏⠀⠀⠀⢿⣿⣿⣷⣿⣿⣿⡆
⠑⠤⣈⠽⣿⣿⣿⡿⢿⣤⣈⣁⣰⡿⠀⠀⠀⠀⠈⠻⣿⣿⣿⠿⠛⠁
⠑⠒⠒⠒⠉⣻⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠿⠤⠤⢊⣀⣀⠀⠀⠙⠟⠁
⠀⠀⠀⠀⢰⣿⣿⣿⡏⠀⠘⢄⠉⠒⣲⣿⣿⣿⣿⡄⠀⠀⠀⢿⣦⣿⡄
⠀⠀⠀⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣄⠀⠀⠉⠒⣿⣿⡛⢿⣿⣿⠀⠀⠀⠀⠟⠉
⠀⠀⠀⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷⣄⠀⠀⠹⣿⡿⢸⣿⣿⠀⢠⣶⣦
⠀⠀⠀⠀⢻⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣷⡀⠀⠀⠀⣼⣿⡏⠀⠸⣿⣿⣾⣿
⠀⠀⠀⠀⠀⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣧⠀⢀⣼⣿⡿⠀⠀⠀⠟⠛⠉⠁
1/2-3/4kg kiszonej kapusty
1/2 średniej główki białej kapusty
1 marchew
2 cebule
ok 250g wieprzowiny (np z łopatki)
ok 250g wołowiny
ok 250g wędzonego boczku
ok 250g kiełbasy wędzonej wieprzowej
2-3 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego (całe lub zmielone)
kilka ziaren jałowca
łyżeczka mielonego kminku
1 łyżka majeranku
pieprz
sól
ok. 1 szklanki passaty pomidorowej (opcjonalnie)
kilka suszonych namoczonych grzybów (opcjonalnie)
kilka wędzonych, suszonych śliwek (opcjonalnie)
Kapustę poszatkować. Marchew zetrzeć na tarce, cebulę pokroić w talarki.
Mięso i wędliny pokroić w kostkę.
Na rozgrzana patelnię włożyć pokrojony boczek, podsmażyć na małym ogniu, wytapiając jak najwięcej tłuszczu. Wyjąć łyżką cedzakową. Kolejno podsmażać wszystkie rodzaje mięsa.
W brytfannie lub dużym garnku układać naprzemiennie kolejne warstwy bigosu – kapustę, marchew, cebulę, mięsa i porcję przypraw oraz wybrane dodatki (bez passaty lub przecieru pomidorowego).
Garnek przykryć i wstawić do nagrzanego piekarnika (ok 180 C) Bigos piec w piekarniku przez kilka godzin, co jakiś czas mieszając. Do miękkości składników. Powinno zająć to ok 4-5 godzin.
W razie gdyby bigos wydawał się zbyt suchy, można dodać bulionu lub czerwonego wina, ewentualnie łyżkę dobrego smalcu.
Na godzinę przed końcem zapiekania dodać passatę pomidorową (można pominąć) i doprawić do smaku w razie potrzeby.
dodaj prosze, mam pytanie
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⡠⣚⣥⣤⠀⠀⢀⡷⠔⠒⠒⠲⠦⡀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢀⢎⣾⣿⠟⠁⡠⠖⣡⣶⣶⣶⠀⠀⠀⡇
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⡔⣱⣿⠟⠁⡠⠊⣠⣾⣿⡿⠟⠁⠀⢀⠌
⠀⠀⠀⠀⢀⠔⠉⠀⠀⠀⠀⠉⠀⠘⠛⠛⠁⠀⣀⠤⠚⠁
⠀⠀⠀⡔⠁⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠙⢯⠁
⠀⠀⡸⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢱ 𝓐𝓒𝓒𝓔𝓟𝓣 𝓜𝓨
⠀⣰⠁⠀⣤⡄⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠹ 𝓕𝓡𝓘𝓔𝓝𝓓 𝓡𝓔𝓠𝓤𝓔𝓢𝓣
⢰⠃⠀⠀⠛⠁⠐⠂⠀⣿⡗⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢹
⠈⢧⣠⣾⣷⣦⣠⣶⣿⣿⣦⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⡇
⠒⠒⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⣿⠀⠀⠀⠀⠀⠀⡰
⠀⠀⠈⢿⣿⣿⣿⣿⣯⡉⠉⠉⠒⠲⢤⡔⠁
⢀⠔⠁⠈⠻⣿⣿⡿⡋⠉⠓⠦⡄⠀⠀⠉⢫⠉⡆
⠀⠀⠀⠀⠀⡐⠀⠀⠀⠈⢢⠤⠤⠜⠀⠀⠀⠀⡗⠁
⠀⠀⠀⠀⠈⠀⠀⠀⠀⠀⠀⢇⡀⡖⠒⠒⠤⣀
No i żadna Turecka ♥♥♥♥♥ nie zabroni nam
Już wybija szósta, ja się nie chcę kłaść
No bo obok nie czeka twoja twarz
Więc do ogniska wrzuć stare wspomnienia
Czuję ciągle chłód jak Syberia
Tylko tobą pachnie lawenda
Do ogniska wrzuć stare zdjęcia
Może poczuję spokój, jak mój hajs obrócę w popiół
Przestaniecie na mnie patrzeć, jak na kogoś, kto się chwali
Pieniądze są ważne, tylko jak ognisko gaśnie
Skończysz podejrzliwie patrzeć, tylko bierz je i dorzucaj
Świat jest mały, bierz go w dłonie i wyciskaj jak owoce
To historia o mnie, ponieważ płakałem całe noce
Hejejejej